23 lipca 2018

Auto zastępcze

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku, dotyczącą wynajmu pojazdu na czas naprawy: samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia przysługuje każdemu poszkodowanemu, jeżeli jest mu niezbędny do normalnego, codziennego funkcjonowania. Każdy pokrzywdzony ma prawo wynająć auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela sprawcy niezależnie od tego, czy służy mu na co dzień do celów zarobkowych, dojazdu do pracy czy też jest użytkowany całkowicie prywatnie.

Prawo do samochodu zastępczego zależy przede wszystkim od sytuacji w której zmuszeni jesteśmy rozważyć konieczność jego użycia. Możliwość taką daje nam ubezpieczenie OC sprawcy kolizji lub wypadku, polisa autocasco jeśli taką mieliśmy, a także naprawa pojazdu, który uległ awarii.

Samochód z OC sprawcy kolizji lub wypadku

Jeśli braliśmy udział w wypadku lub kolizji drogowej, mamy prawo do pojazdu zastępczego z polisy OC sprawcy. Zwrot kosztów jest możliwy kiedy:
•    nie możemy używać samochodu w takim samym zakresie jakby szkody nie było,
•    ponieśliśmy niezbędne wydatki do korzystania z pojazdu w takim samym zakresie, w jakim korzystalibyśmy z auta, gdyby nie uległ uszkodzeniu,
•    nie mogliśmy zaspokoić swoich potrzeb związanych z poruszaniem się pojazdem mechanicznym

Przed wynajęciem samochodu zastępczego należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy  oświadczenie, że zamierzamy skorzystać właśnie z takiego rozwiązania. Aby nie stwierdzono, że chęć wynajmu pojazdu jest nieuzasadniona, należy podkreślić, że pojazd jest nam niezbędny, gdyż służy nam np. do dojazdu do pracy .

Przy szkodzie częściowej ubezpieczyciel musi pokryć koszty wynajmu za faktyczny okres naprawy. A co z tzw. szkodą całkowitą ?. Uważa się, że od chwili otrzymania informacji o zakwalifikowaniu szkody jako całkowita ( gdy będzie połączona z informacją o wycenie wraku) wystarczy 7 dni na nabycie nowego auta i załatwienie formalności z tym związanych. Oczywiście to nie jest regułą, jednakże dłuższa zwłoka będzie prawdopodobnie wymagała  dodatkowego wyjaśnienia (udokumentowania przyczyny).

Auto zastępcze z polisy autocasco lub assistance

Umowa ubezpieczeniowa autocasco jest dobrowolną umową cywilną i jej warunki określają strony ją zawierające. Jeśli posiadamy polisę autocasco i w umowie przewidziany został taki zapis, przysługuje nam bezpłatny wynajem samochodu zastępczego. Niezbędne szczegóły o okolicznościach w jakich możemy liczyć na pojazd zastępczy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę, że samochód zastępczy z polisy autocasco można wypożyczyć zazwyczaj na okres około 3 do 4 dni. Tak samo jednak pojazd może być tej samej lub niższej klasy, ale prawdopodobne, że np. ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów wynajmu, dlatego o dogodne zapisy należy wynegocjować przy kupnie polisy. Trzeba także podkreślić, że jeżeli z winy ubezpieczyciela nie otrzymamy należnego pojazdu, który należy nam się z polisy autocasco, możemy wynająć samochód na własny koszt i starać się o zwrot wydatków.

Awaria w ramach gwarancji a auto zastępcze
Nie wszystkie firmy zapewniają samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu, który jest objęty gwarancją. Jeśli jednak mają taką usługę w swojej ofercie, to należy się nam ona tylko w przypadku całkowitej niesprawności naszego samochodu i kiedy warsztat przekroczył czas na naprawę. Auta dostaniemy wtedy na nie dłużej niż około 4 dni, a jeśli wcześniej rzeczoznawca stwierdzi, że zaistniała usterka powstała z naszej winy, będziemy musieli poradzić sobie sami.

W przypadku oddania do naprawy auta po gwarancji, udostępnienie samochodu zastępczego zależy głównie od dobrej woli serwisu. Jeśli zdecydujemy się wynająć auto poza serwisem, w którym odbywa się naprawa, musimy liczyć się z koniecznością wpłaty kaucji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Turbo-Charger

Nasza firma powstała w 1996 roku. Od samego początku postawiliśmy przede wszystkim na usługi związane z naprawą i regeneracją turbosprężarek. Przez kolejne lata wzbogacaliśmy zarówno nasz park maszynowy jak i zasoby pracownicze. Dziś jesteśmy w posiadaniu najwyższej klasy urządzeń mechanicznych wspomagających naprawę i regenerację turbosprężarek, które obsługują pracownicy posiadający specjalistyczne wykształcenie i stale dokształcający się.