MechanikaPielęgnacja

Co wymieniać w samochodzie?

Co wymieniać w samochodzie?

Choć każdy kierowca doskonale wie, że samochód to tylko maszyna, która zawsze może się zepsuć, to jednak mało który dba o to, aby auto zawsze było w dobrej formie. Jak się bowiem okazuje, nie wystarczy tylko tankować paliwo, aby samochód poruszał się sprawnie i pewnie. Poprawna eksploatacja samochodu wymaga, aby co pewien czas wymieniać w nim określone elementy. Jakie konkretnie części i podzespoły auta należy wymieniać?

Wymiana płynów

Co wymieniać w samochodzie w pierwszej kolejności? Na samym początku warto przyjrzeć się temu, co jaki czas powinny być w aucie wymieniane wszystkie płyny. O czym konkretnie mowa?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby regularnie wymieniać w samochodzie olej silnikowy. To właśnie on zapewnia odpowiednie smarowanie wszystkich części silnika. Niestety z czasem się zużywa i traci swoje właściwości. Jak szacują eksperci, powinno się olej wymieniać co około 10 tysięcy kilometrów.
Nie bez znaczenia jest także to, jak często wymieniany będzie płyn hamulcowy. Z begiem lat również i on traci swoje działanie, co może przyczynić się do niepoprawnego funkcjonowania układu hamulcowego.

Wymiana filtrów

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym trzeba pamiętać, planując wymiany eksploatacyjne w samochodzie, to kwestia obecnych w nim filtrów. Podstawą jest oczywiście nowy filtr oleju, który powinien być zakładany przy każdej wymianie oleju. Oprócz tego warto pamiętać o filtrze powietrza, który ma za zadanie ochronić silnik przed dostawaniem się do niego różnego rodzaju zanieczyszczeń w postaci np. piasku.
Na sam koniec w zakresie filtrów warto pamiętać także o tym, aby co jakiś czas przynajmniej raz do roku, wymieniać filtr kabinowy. Odpowiedzialny jest on za to, aby dostarczać do wnętrza auta czyste i dobrej jakości powietrze, co rzecz jasna przekłada się na samopoczucie kierowy i bezpieczeństwo jazdy.

Układ hamulcowy

Bardzo ważnym zagadnieniem w zakresie eksploatacji samochodu jest dbanie o jego układ hamulcowy. Oprócz wspomnianego wcześniej płynu hamulcowego koniecznie co jakiś czas należy wymieniać w aucie klocki hamulcowe, a także tarcze. Jak szacują specjaliści, klocki należy wymieniać co około 4 tysiące kilometrów lub wcześniej, jeśli zauważy się wyraźne ich zużycie. Jeśli chodzi o tarcze, to przyjmuje się, że należy zakładać nowe co trzecią wymianę klocków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Powyższe sprawy zaliczane są do zdecydowanie najważniejszych, o których w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, gdy rozważa się odpowiednie dbanie o samochód. Nie są to jednak jedyne elementy, którym trzeba się uważniej przyjrzeć. Co więc jeszcze trzeba mieć na uwadze?
Bardzo ważnym elementem, który co około 6-7 lat należy wymieniać, jest akumulator. Z wiekiem straci on swoją pojemność, co szczególnie w zimie może przynieść niespodziewany brak energii, a co za tym idzie, brak możliwości uruchomienia pojazdu.
Inną ważną sprawą jest to, aby regularnie wymieniać w aucie opony. Nie tylko te w zależności od zmiany pory roku, lecz także kupować je zupełnie nowe. Przyjmuje się, że guma traci swoje właściwości po około 6 latach, więc co taki czas należy kupować zupełnie nowe ogumienie do auta.

Udostępnij