Osoby, które są zdecydowane na zakup auta z silnikiem diesla, powinny poznać plusy i minusy takiego rozwiązania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że władze miast i ekolodzy coraz bardziej niechętnie patrzą na tego typu auta, jako że w większości obwinia się je o zanieczyszczanie środowiska. Osoby, które rozważają zakup samochodu, czy to nowego, czy używanego, powinny wiedzieć, w jakiej sytuacji silniki diesla sprawdzają się najlepiej.
Kiedy kupić samochód z silnikiem diesel?
Jeszcze do niedawna uznawano, że silniki diesla są słabe, głośne i emitują zbyt duże ilości spalin. Obecnie te wszystkie minusy zostały wyeliminowane dzięki pracy inżynierów. Nowoczesne silniki diesla są nie tylko ciche i dynamiczne, ale do tego zdecydowanie bardziej oszczędne, niż ich benzynowe odpowiedniki. Nowoczesne diesle bez żadnego problemu spełniają nawet najbardziej surowe normy emisji spalin.
Diesel na długie trasy to auto wręcz wymarzone. Podczas jazdy po mieście z kolei zdecydowanie bardziej polecane są silniki benzynowe. W dieslach na krótkich trasach bardzo szybko zużyciu ulegają drogie podzespoły – dwumasa, sprzęgło czy też filtr cząstek stałych. Tak więc śmiało można powiedzieć, że auto z silnikiem diesla będzie opłacalne dla tych osób, które codziennie pokonują duże ilości kilometrów. W dłuższej perspektywie czasu, obliczając koszty wymiany części, diesel w mieście staje się zwyczajnie nieopłacalny.
Na silniki diesla powinny zwrócić uwagę także te osoby, które są zainteresowane kupnem dużych, ciężkich samochodów, limuzyn, słupów bądź też pick upów. Silnik Diesla w tej sytuacji pozwala na duże oszczędności, jeśli chodzi o zużycie paliwa.
Jakie problemy wiążą się z silnikami diesla?
Przy zakupie nowego auta dla większości osób czynnikiem decydującym będzie cena. Nie ma co ukrywać, że samochody z silnikami diesla są nieco droższe, niż auta napędzane silnikami benzynowymi. Problem może pojawić się także w przypadku poruszania się po terenie całej Europy. Niektóre miasta bowiem wprowadziły zakaz wjazdu dla samochodów z silnikami diesla.
Na szczęście, rozsądnie korzystając z auta z silnikiem diesla, można uniknąć awarii. Przede wszystkim, należy unikać w ciągłej jazdy na krótkich trasach po mieście. W ten sposób filtr cząstek stałych zapycha się zdecydowanie szybciej. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu należy zabrać auto na przejażdżkę w dłuższą trasę – co najmniej kilkadziesiąt kilometrów. Warto wtedy rozpędzić się do nieco większej prędkości.
Dużo jeżdżąc po mieście, w sytuacji kiedy często trzeba zatrzymywać auto i ruszać nim, zniszczeniu może ulec dwumasa. Warto także pamiętać o tym, że auta posiadające silniki diesla lubią spokojną, zrównoważoną jazdę. Aby wydłużyć żywotność silnika warto unikać gwałtownego przyspieszania i sportowej, agresywnej jazdy.
W przypadku samochodów Diesla, tak samo zresztą jak w przypadku innych pojazdów, trzeba dbać o regularne przeglądy i kontrolę stanu jakości samochodu. W ten sposób można uniknąć awarii, które będą wiązały się z koniecznością wymiany całych podzespołów, a w efekcie będą bardzo kosztowne.