LifestyleSamochody

Nowy czy używany – jaki samochód kupić?

Nowy czy używany – jaki samochód kupić?

Kupowanie samochodu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Przede wszystkim trzeba wybrać markę i model interesującego nas pojazdu, a następnie zdecydować się co do jego silnika, rodzaju wyposażenia, a często nawet typu pojazdu, czy ma to być kombi lub sedan. Jak się jednak okazuje, kolejną bardzo ważną sprawą jest to, czy ma to być pojazd używany czy nowy z salonu?

Zalety i wady używanych samochodów

Z jakiego powodu klienci decydują się na kupowanie używanych samochodów? Co skłania ich do tego, że wolą kupić auto z drugiej ręki, zamiast zupełnie nowy, pachnący jeszcze fabryką i salonem? Zdecydowanie najważniejszą zaletą używanych samochód jest ich cena — wiele tu zależy do modelu i rocznika, lecz przyjmuje się, że świeżo kupione auto wjeżdżające z salonu po przejechaniu jego bramy od razu traci na wartości kilkanaście procent.
Oczywiście cena to nie jedyna zaleta. Kolejną jest ogromna dostępność pojazdów na rynku. Jeśli chce się kupić auto nowe, czas oczekiwania na jego przybycie z fabryki jest naprawdę długi. Chcąc kupić coś gotowego, stojącego już na placu należy spodziewać się naprawdę słabego wyboru. W przypadku aut używanych możliwe jest kupienie właściwie dowolnego pojazdu w dowolnej konfiguracji i wyposażeniu.
Jakie są natomiast wady kupowania używanych samochodów? Oczywiście najważniejszą jest ogromne ryzyko nabycia pojazdu niesprawnego, uszkodzonego i pociągającego za sobą ogromne koszta naprawy. Co więcej, szukanie auta z drugiej ręki jest zwyczajnie czasochłonne.

Charakterystyka kupowania nowych samochodów

Jak już wcześniej zostało to wspominane, najważniejszą wadą kupowania nowych aut jest ich cena. Co więcej, pamiętać trzeba także o tym, że auta nowe niezwykle szybko tracą na wartości. Oznacza to, że kupując samochód np. za 100 tysięcy złotych, za dwa lata przy próbie jego sprzedaży otrzymać można zaledwie 60 tysięcy. Jest to bardzo poważna strata pieniędzy. Do innych wad takiego zakupu zaliczyć trzeba konieczność korzystania przez cały okres gwarancji z autoryzowanego serwisu, a także liczne wady i niedoróbki wieku dziecięcego, które mogą taki pojazd trapić.
Jak jednak wyglądają zalety kupowania nowego pojazdu? Tych jak się okazuje, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że taki pojazd będzie całkowicie nowy, a więc nie będzie miał żadnych wad ukrytych, poważnych uszkodzeń czy też niepewnej przyszłości, co trapi ogromną część rynku wtórnego. Dodatkowo nie trzeba mieć ogromnej wiedzy motoryzacyjnej, aby taki pojazd nabyć. Co więcej, będzie to pojazd bezpieczniejszy, lepiej wyposażony, a także wygodniejszy.
Oprócz tego kupując auto nowe, zyskuje się szereg zniżek i dodatków takich jak darmowe zimowe opony czy też ubezpieczenie na atrakcyjnych warunkach.

Jaki samochód kupić?

Jak więc widać wybór w tym wypadku nie jest prosty. Nie tylko auta nowe, ale też używane posiadają swoje naprawdę atrakcyjne zalety oraz spore minusy. Jak dokonać takiego wyboru?
Tak naprawdę w tym wypadku wszystko sprowadza się do tego, czy posiada się odpowiednią ilość gotówki do zakupu auta nowego. Jeśli tak, zdecydowanie powinno się to zrobić, ponieważ ilość zalet jest zdecydowanie większa, jak i ich znaczenie jest wyższe niż wad takiego zakupu.

Udostępnij