MotoryzacjaSamochody

Rodzaje światła w samochodzie

Rodzaje światła w samochodzie

Choć wielu kierowców uważa, że doskonale zna swoje auto i rewelacyjnie radzi sobie z nim na drodze, to często okazuje się, że nie radzą sobie tak naprawdę z absolutnie podstawowymi sprawami. Niestety wielu kierowców nie zdaje sobie nawet do końca sprawy z tego, jakie są rodzaje świateł w samochodzie i do czego one służą. Z jakiego powodu powinno się mieć tę wiedzę, a także co ogólnie rzecz biorąc należy wiedzieć o światłach samochodowych?

Rodzaje światła w samochodzie — dlaczego jest to tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie światła w każdym aucie są obecne, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu znajomość ich jest aż tak ważna. Na co konkretnie wpływają samochodowe światła?
Oczywiście podstawą w tym wypadku jest to, że oświetlenie w aucie pełni zdecydowanie najważniejszą funkcję, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. To właśnie one zapewniają widoczność, lecz również powodują, że auto jest rozpoznawalne na drodze. Co więcej, określonego rodzaju światła mogą mieć funkcję sygnalizacyjną, ostrzegawczą, a także informującą, jakie się ma zamiary.

Rodzaje świateł w samochodzie

Zdecydowanie najważniejszym rodzajem światła w samochodzie są światła mijania. Najczęściej włącza się je automatycznie po uruchomieniu silnika, lecz jeśli posiada się starsze auto, konieczne będzie włączenie ich ręcznie. Światła tego rodzaju są obowiązkowe o każdej porze dnia. Można ich używać bez względu na to, jaka jest pogoda i warunki drogowe. Służą one oczywiście do oświetlania drogi przed autem, lecz dodatkowo pełnią funkcję sygnalizacyjną dla innych kierowców.

Drugim bardzo ważnym rodzajem świateł są światła drogowe. Popularnie nazywane są one światłami długimi. Używane są one wyłącznie w sytuacji, gdy widoczność staje się znacznie gorsza. Spowodowane jest to tym, że w odróżnieniu od lamp mijania światła drogowe są symetryczne i mogą oślepiać innych kierowców.
Niezwykle ważnym rodzajem świateł są kierunkowskazy. Włącza się je przełączając dźwignię do dołu, albo do góry. Są one informacją dla innych kierowców, w którą stronę zamierza się skręcić autem.
Bardzo ważne są także światła awaryjne, które uruchamiane są dużym przyciskiem, najczęściej zlokalizowanym pośrodku deski rozdzielczej. Mają one za zadanie sygnalizować awaryjny postój pojazdu lub niebezpieczną sytuację.
Niezwykle ważnym rodzajem świateł są światła pozycyjne. Co prawda nie są one wystarczającej mocy, aby oświetlić drogę, lecz ich włączenie jest bardzo ważne, jeśli chce się zachować bezpieczeństwo na drodze. Mają one bowiem za zadanie sygnalizować pozycje auta podczas jego postoju.
Kolejnym bardzo ważnym rodzajem światła jest światło stop, które włącza się w sytuacji, gdy naciska się na pedał hamulca. Światło to ma sygnalizować jadącemu za autem kierowcy, że dany pojazd zaczyna manewr hamowania.
Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że w aucie obecne są światła przeciwmgielne tylne, które powinny być włączane w sytuacji niewystarczającej widoczności. Z tyłu auta znajduje się również światło cofania, które zapala się, gdy tylko wrzuci się wsteczny bieg.

Udostępnij