LifestyleMotoryzacja

Jakie filtry powietrzne wybrać do samochodu?

Jakie filtry powietrzne wybrać do samochodu?

Aby samochód działał bez zarzutów, potrzebnych jest wiele elementów. Jednymi z nich są filtry powietrzne. Warto wiedzieć więcej na ich temat.

Czym są filtry powietrzne?

Są to jedne z najważniejszych podzespołów samochodu. Niektórzy określają je jako płuca pojazdu. Ich zadaniem jest zabezpieczenie silnika przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Tak się składa, że pracujący silnik potrafi zassać wraz z powietrzem drobinki kurzu, pyłu czy też brudu. Dlatego też filtry powietrzne montowane są w każdym samochodzie, a ich zadaniem jest zapobieganie przed szkodliwym wpływem zabrudzeń, które mogłyby dostać się do silnika.

Silnik samochodu bez wątpienia jest jednym z jego najważniejszych elementów. Pomimo dużych rozmiarów, jest on dość delikatny. Najmniejsza ilość zanieczyszczeń mogłaby poważnie zaszkodzić jego pracy, a nawet uszkodzić go całkowicie. Dlatego warto zadbać o to, by filtry powietrzne przez cały czas były sprawne – a w razie konieczności – natychmiast wymieniane.

Dlaczego regularne wymienianie filtrów powietrznych jest tak ważne?

Trzeba wziąć pod uwagę, że filtry powietrzne działają na zasadzie sita. Zatrzymują one różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogłyby zaszkodzić silnikowi. W związku z tym co jakiś czas filtry zapychają się, a wtedy przestają pełnić swoją ochronną funkcje. W tym momencie wraz z powietrzem do silnika mogą dostać się szkodliwe zanieczyszczenia.

Pomimo tego, że zazwyczaj są to naprawdę niewielkich rozmiarów kurz lub pył – to mogą one bardzo poważnie zaszkodzić silnikowi. Dlatego też regularne wymienianie filtrów jest tak istotne dla dobrej kondycji pojazdu.

Jakie zalety ma sprawny filtr powietrza?

Sprawne filtry powietrzne w samochodzie nie tylko chronią silnik przed uszkodzeniem, ale również ochraniają środowisko. Jeśli działają poprawnie, do atmosfery dostaje się o wiele mniej zanieczyszczeń i szkodliwych związków.

Regularna wymianie filtrów gwarantuje właściwą pracę silnika, zmniejsza opory powietrza, a jednocześnie wydłuża żywotność samochodu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niesprawne filtry powietrzne zwiększają spalanie auta, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszony budżet kierowcy.

Filtry powietrzne mają także rolę do odegrania, jeśli chodzi o moc i przyspieszenie samochodu. Może mieć to ogromne znaczenie podczas wykonywania na drodze różnego rodzaju manewrów – na przykład wyprzedzania. Regularne wymienianie filtrów umożliwia dynamiczną jazdę, a także zapewnia sprawne działanie innych podzespołów układu dolotowego.

Sprawne filtry powietrzne zwiększają żywotność różnego rodzaju części samochodowych, takich jak turbosprężarka, pierścienie tłokowe czy też gładź cylindrowa.

Jak często należy wymieniać filtry powietrzne?

Według zaleceń producentów filtr powietrza powinien być wymieniany po przejechaniu maksymalnie 40000 km. Generalnie jednak, warto czynność tę wykonywać raz do roku przy okazji przeglądu. Osoby, które poruszają się w suchym, brudnym środowisku, powinny dbać o wymianę filtrów znacznie częściej.

Udostępnij