MotoryzacjaSamochody

Diesel czy benzyna? – garść cennych porad

Diesel czy benzyna? – garść cennych porad

Podczas zakupu samochodu należy podejmować wiele decyzji, które dotyczą rocznika pojazdu, marki, koloru czy rodzaju silnika. W tym wypadku pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy powinien to być diesel czy benzyna.

Diesel czy benzyna? – na co warto się zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i wymaga rozważenia zalet i wad obu rozwiązań. Poza tym, należy pamiętać o tym, że zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i wysokoprężnych pojawiały się rozwiązania powszechnie cenione i mniej udane.

Czym należy się kierować wybierając rodzaj silnika?

Podczas wyboru konkretnego rozwiązania należy rozważyć przeznaczenie pojazdu. W przypadku samochodów użytkowanych w mieście warto zdecydować się na silnik benzynowy. Diesel jest za to zwykle polecany do jazdy na trasach. Wynika to ze specyficznej budowy tego rodzaju silnika, która przekłada się na wydajność. Silnik tego typu potrzebuje dłuższego czasu, aby mógł on osiągnąć optymalną temperaturę do pracy. Użytkowanie tego typu pojazdu na krótkich trasach może pogarszać komfort podróży oraz skracać żywotność silnika.

Na jakie inne elementy należy zwrócić uwagę??

Powszechnie przyjmuje się, że w ruchu miejskim silniki benzynowe cechuje wyższe zużycie paliwa oraz mniejsza elastyczność w porównaniu do silników napędzanych olejem. Na trasie silniki diesla są jeszcze bardziej oszczędne. Cechuje je również wysoki moment obrotowy, który sprzyja elastyczności i przyjemnej jeździe. Niemniej jednak znajdują się użytkownicy, którzy również dłuższe odległości preferują pokonywać w pojazdach benzynowych.

Który rodzaj silnika lepiej współpracuje z instalacją LPG?

Jak wspomniano powyżej, silniki wysokoprężne są chętnie wybierane do jazdy na trasach. Są one również cenione przez kierowców zawodowych, w tym choćby taksówkarzy. Nie można jednak zapominać o tym, że dobrym i ekonomicznych rozwiązaniem jest współpraca silnika benzynowego z instalacją LPG. W tym przypadku jej montaż jest stosunkowo prosty, a instalację cechuje długa żywotność i niezawodność. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy jednak pamiętać o tym, że odbywa się ono kosztem pojemności bagażnika i wiąże z koniecznością wykonywania rozszerzonego przeglądu. Poza tym, współpraca tego typu silnika z instalacją gazową cechuje się ograniczoną dynamiką.

Co jeszcze warto brać pod uwagę?

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej rodzaju silnika należy pamiętać o tym, że tak zwane benzyny są trwałe i tańsze w eksploatacji. Ponadto w przypadku rynku wtórnego należy zachować szczególną ostrożność. Zawsze trzeba zatem weryfikować konkretne oferty pod kątem stanu auta, jego przebiegu oraz historii wypadkowej. Rozpatrując zakup auta starszego zawsze należy brać pod uwagę stan techniczny konkretnego samochodu. W ofercie mogą się bowiem zdarzyć zarówno godne polecenia benzyny i diesle, jak i bardzo wyeksploatowane pojazdy. Mając do wyboru pomiędzy tymi dwoma silnikami, należy zatem brać pod uwagę inne cechy pojazdu i wybrać auto w lepszej kondycji.

Udostępnij