MechanikaPielęgnacja

Jak utrzymać zawieszenie samochodu w dobrej kondycji?

Jak utrzymać zawieszenie samochodu w dobrej kondycji?

Zawieszenie samochodu, które utrzymane jest w dobrym stanie, gwarantuje nie tylko komfortową jazdę, ale także zapewnia bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z auta osobom. Z racji tego, że niesprawny samochód jest zagrożeniem na drodze, zawieszenie samochodu ma również wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Czym jest zawieszenie samochodu?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jako iż pojęcie zawieszenia obejmuje wiele elementów. W dużym skrócie, można jednak powiedzieć, że zawieszenie samochodu to układ, który składa się z wielu części i odpowiada za połączenie kół samochodu z jego resztą. Zawieszenia samochodów mogą występować w różnych wariantach, w zależności od producenta i rodzaju samochodu, niemniej jednak mają jedno wspólne przeznaczenie – gwarancję odpowiedniego prowadzenia się samochodu.

Dlaczego o zawieszenie samochodu należy dbać?

Jak już wspomniano, dobra kondycja zawieszenia samochodu to sprawa bardzo istotna. Dlatego też należy regularnie dokonywać kontroli jego stanu jakości. Zapobiec to może konieczności wykonania kosztownych napraw.

Sprawne zawieszenie samochodu zapewnia ogromny komfort podróżowania. Auto sprawne w zawieszeniu jest w stanie znacznie lepiej pokonywać zakręty, dziury oraz jest pewniejsze w prowadzeniu. Co za tym idzie – kierowca może pozwolić sobie na relaks za kółkiem, odczuwa przyjemność z jazdy i może swobodnie manewrować pojazdem.

Jakie elementy zawieszenia najczęściej ulegają uszkodzeniu?

Jeśli chodzi o zawieszenie samochodu to elementy, które najczęściej ulegają awariom, to części gumowe oraz ruchome. Należą do nich sworzeń wahacza, końcówki drążków czy też tuleje. Bardzo często wymiany w samochodach wymagają również amortyzatory, zwłaszcza jeśli auto regularnie porusza się po drogach, których stan pozostawia wiele do życzenia.

Aby utrzymać zawieszenie samochodu w dobrej kondycji, koniecznie trzeba przynajmniej raz do roku sprawdzić jego stan. Dokonuje tego diagnosta podczas przeglądu okresowego. Warto poprosić diagnostę, by zwrócił szczególną uwagę na stan zawieszenia, wskazując elementy, które w niedługim czasie mogą ulec awarii. Dzięki temu można wyeliminować potencjalne usterki, zanim jeszcze staną się faktem.

Stan zawieszenia samochodu warto także sprawdzać po okresie zimowym. Jest to bowiem bardzo trudny czas dla każdego samochodu, z racji tego, że zimą auto częściej wpada w różnego rodzaju nierówności, samo prowadzenie pojazdu jest o wiele cięższe, a dodatkowo na zawieszenie samochodu mają wpływ szkodliwe warunki atmosferyczne. Na stan zawieszenia warto również szczególną uwagę zwrócić przed rozpoczęciem sezonu zimowego, by być przygotowanym na awaryjne sytuacje na drodze, które bardzo często wymagają nagłych, ostrych manewrów.

Podsumowując, warto zadbać o to, by zawieszenie samochodu było zawsze w dobrej kondycji. Kluczem do tego jest spokojna jazda. Kierowcy, którzy unikają dziur, nierówności i gwałtownych skrętów, mogą cieszyć się dobrej jakości zawieszeniem przez znacznie dłuższy czas.

Udostępnij