PielęgnacjaSamochody

Jak dbać o swój samochód?

Jak dbać o swój samochód?

Jak dbać o samochód? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które chcą utrzymać swoje wcale nie młode już auto na dobrym poziomie lub lepiej zadbać o samochód prosto z salonu, który jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Poniżej garść podpowiedzi wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Przegląd techniczny samochodu

Pierwsza podstawowa kwestia to regularne korzystanie z przeglądu technicznego samochodu, który trzeba wykonać zgodnie z przepisami prawa raz w roku. Lepiej zrobić to dobrze, w takiej stacji kontroli pojazdów, która zbada wszystko dokładnie, analizując stan samochodu od A do Z. To najlepszy sposób na to, aby odkryć wszystkie ciemne strony swojego samochodu, a następnie się nimi zająć. Poza tym przegląd techniczny samochodu to też kwestia bezpieczeństwa. Lepiej nie jeździć niesprawnym autem, ponieważ może skończyć się to tragicznie.

Naprawa u akredytowanego mechanika

Właściciele nowych pojazdów wiedzą o tym, jak ważne jest korzystanie z pomocy akredytowanych mechaników, którzy współpracują z konkretnymi salonami samochodów. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ mechanicy ci dobrze znają się na samochodach danej marki. W poszczególnych modelach od konkretnych marek stosowane są przecież różne rozwiązania, dlatego też mechanik od wszystkiego, to tak naprawdę mechanik trochę od niczego. Najlepszym dowodem na to, jak istotne jest korzystanie z polecanych punktów naprawy jest chociażby to, że wybierając przypadkowego mechanika, zwyczajnie można stracić gwarancję na swoje auto.

Oryginalne części

Auta czasami miewają awarię. To zupełnie normalne. Ważne, aby w takich sytuacjach korzystać z oryginalnych części zamiennych, które można kupić zarówno u akredytowanych mechaników, jak też w oficjalnych sklepach sprzedających części dla danej marki. To bardzo istotne wtedy, gdy planuje się swój samochód sprzedać. Dla potencjalnego kupcy informacja o tym, że auto było serwisowane w odpowiednich miejscach, a w czasie naprawy zastosowano oryginalne części zamienne, to bardzo często argument przemawiający za tym, by nabyć samochód z drugiej ręki.

Wymiana oleju i rozrządu, dobre paliwo

Dbanie o samochód to również regularna wymiana oleju, którą powinno się zlecać po wykonaniu określonej ilości kilometrów. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, kiedy jest czas na wymianę oleju i nie przekraczać tego terminu. Może to niestety skończyć się bardzo źle, między innymi dużą awarią silnika. Druga istotna sprawa to wymiana rozrządu. Poleca się, aby wymieniać go po zrobieniu określonej ilości kilometrów, która różni się w przypadku silników diesla oraz silników benzynowych. Kolejna istotna kwestia to korzystanie na co dzień z dobrego paliwa. Nie da się ukryć, że to właśnie na paliwie bardzo często szuka się oszczędności. Z drugiej strony wybierając wysokiej jakości paliwo mamy pewność, że dostarczamy swojemu samochodowi najlepszej jakości energii, która pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie silnika. Wszystkie te małe kroki razem sprawiają, że auto będzie przez długie lata w dobrej formie.

Udostępnij