MechanikaMotoryzacja

Jakie są objawy uszkodzonej turbiny?

Jakie są objawy uszkodzonej turbiny?

Turbina jest to silnik przepływowy, który do wytworzenia energii mechanicznej wykorzystuje energię z przepływającego płynu. Elementem, który oddziałuje na przepływający płyn, są specjalne łopatki wbudowane w wirnik.

Budowa turbiny

Turbina zbudowana jest z łopatek przymocowanych do tarczy, piasty lub bębna na całym obwodzie. Łopatki te składają się na winiec łopatkowy lub palisadę łopatkową. Tarcza, bęben lub piasta zamocowana jest na wale albo tworzy z nim jedną całość. Wszystkie wymienione elementy razem tworzą wirnik turbiny, na którym tworzony jest moment obrotowy będący efektem przepływu cieczy z wału do napędzanej maszyny.

Działanie turbiny

Para wodna, gaz, powietrze lub spaliny są czynnikiem termodynamicznym, który z odpowiednią prędkością przepływa przez wirnik i napływa na łopatki pod konkretnym kątem. Dzięki oddziaływaniu płynu na łopatki powstaje siła, która działa w określonej odległości od osi obrotu. Proces ten wywołuje na wale moment obrotowy, który może zostać wykorzystany do napędu maszyny lub urządzenia.
Najpopularniejszymi turbinami są:
– parowa – napędzana za pomocą powietrza,
– gazowa – oddziałuję na nią gaz spalinowy,
– wiatrowa – wprawiana jest w ruch za pomocą powietrza,
– wodna – napędzana przy użyciu wody.

Objawy uszkodzonej turbiny

Objawy dotyczące uszkodzonej turbiny są łatwe do zauważenia, a najczęstszymi z nich są:
* świst dobiegający z komory silnika – jeśli słychać głośny świst podczas przyśpieszania może to świadczyć o problemie z wirnikiem lub nieszczelnej uszczelce,
* spadek mocy – objawia się to problemami z wystartowaniem samochodu i problematyczne jest wejście na wyższe obroty,
* szybka utrata oleju – uszkodzona turbina zużywa więcej oleju, ponieważ zwiększa się tarcie i rośnie temperatura,
* dym z rury wydechowej – uszkodzona turbina powoduje obfite dymienie z rury wydechowej. Dym jest gęsty i może mieć kolor czarny od niespalonego paliwa, niebieski od przepalonego oleju lub biały od dużej ilości wody w spalinach.

Jak dbać o silnik z turbiną?

W przypadku samochodów z turbiną ważne jest, aby dbać o nie w odpowiedni sposób. Najważniejszymi zasadami, które trzeba stosować podczas dbania o turbinę, są:
– jazda na rozgrzanym silniku – gazowanie samochodem na zimno może uszkodzić turbinę, ponieważ w zimnym silniku płynie zimny olej, który nie smaruje poszczególnych elementów w sposób prawidłowy,
– chłodzenie silnika po długiej jeździe – kiedy silnik jest rozgrzany, należy go schłodzić, wystarczy po zatrzymaniu samochodu pozwolić popracować mu kilka minut na wolnych obrotach, co wpłynie na nie zagotowanie się oleju,
– kontrolowanie ilości oleju – stary olej może spowodować zalepienie łopatek i zatarcia się podzespołów. Olej musi być świeży i wymieniany regularnie. Ważne jest także, żeby ilość oleju była odpowiednia,
– dbanie o filtry – filtry powinny być czyste, ponieważ zanieczyszczenia z nich mogą dostać się do łopatek i osadzić na nich, co może doprowadzić do zatarcia się silnika.

Udostępnij