W ciągu ostatniej dekady mieliśmy do czynienia z wieloma wyjątkowo ciepłymi zimami, w związku z czym poprawne określenie momentu, w którym warto wymienić opony letnie na zimowe staje się naprawdę trudne. Zatem kiedy wymiana opon letnich na zimowe ma największy sens?
Wymiana opon – kiedy należy umówić się do wulkanizatora?
Jeszcze do niedawna zalecano zakładanie opon zimowych w październiku oraz radzono by ściągać je dopiero w marcu, jednak w obliczu obecnych zmian klimatycznych nie jest to dobre rozwiązanie. Ponieważ jazda na zimowych oponach, gdy za oknem jest powyżej 7°C może powodować większe spalanie i szybsze zużycie bieżnika. Warto zatem podejść do tego tematu indywidualnie oraz elastycznie i umówić się do wulkanizatora dokładnie wtedy, gdy według długoterminowej prognozy pogody ma nadejść znaczące ochłodzenie. Jeśli temperatura spadnie do ok. 2-3°C za dnia lub zacznie padać obfity śnieg, to będzie to idealny moment na zmianę opon. Ponadto biorąc pod uwagę ostatnie zimy naprawdę nie warto się śpieszyć ze zmianą opon. Ponieważ jeśli na przykład pierwszy śnieg pojawi się już w październiku lub w listopadzie, a według prognozy później ma ponownie nastąpić ocieplenie, to lepiej wstrzymać się z wymianą opon niż przedwcześnie założyć zimowe opony. Wyjątek stanowią tereny górskie, gdzie zimy przychodzą szybciej i są dłuższe, dlatego mieszkając w górach dodatkowo dobrze jest też wozić ze sobą specjalne zimowe łańcuchy.
Czy w ogóle warto wymieniać opony letnie na zimowe?
Oczywiście, że tak i to z wielu względów. Po pierwsze opony letnie mają zupełnie inne właściwości od zimowych i są przystosowane tylko do jazdy w lecie, co oznacza, że przy niskich temperaturach mogą mieć zdecydowanie słabszą przyczepność. Natomiast opony zimowe są specjalnie wyprofilowane, aby dobrze funkcjonować podczas zmiennej pogody, obfitych opadów śniegu, oblodzenia oraz w trakcie jazdy po tzw. błocie pośniegowym. Dlatego zmiana opon na zimowe, to nie tylko kwestia komfortu jazdy, ale i bezpieczeństwa. Co prawda w Polsce zmiana opon letnich na zimowe nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana, jednak mimo wszystko warto wymieniać opony, aby móc bez problemu poruszać się po drogach niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Wymiana opon – jak bezpiecznie przechowywać opony?
Jeśli posiadamy dwa komplety opon i chcemy, aby nam posłużyły jak najdłużej, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach. Miejsce przechowywania opon nie powinno być za suche ani za wilgotne, najlepiej zatem wybrać do tego celu piwnicę, strych, lub garaż. Ciekawą opcją jest także możliwość skorzystania ze specjalnego hotelu dla opon, czyli miejsca, w którym odpłatnie można przechowywać opony przez cały rok.
Podsumowując, w obecnych warunkach ustalenie precyzyjnego terminu wymiany opon z dużym wyprzedzeniem może być bardzo problematyczne. Dlatego chcąc wymienić opony w najlepszym dogodnym do tego momencie, warto na bieżąco monitorować prognozę pogody i być w stałym kontakcie ze swoim wulkanizatorem.