Współczesny rynek motoryzacyjny obfituje w wiele różnych typów akumulatorów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, jaki model wybrać. Jednym z typów ogniw, na które warto zwrócić uwagę, jest akumulator żelowy, jednak ten niekoniecznie nadaje się jako główne źródło zasilania samochodu. Zatem po co montować go w samochodzie osobowym? Odpowiedź znajdziecie w artykule.
Akumulator żelowy w samochodzie – główne czy dodatkowe ogniwo?
Zastanawiając się nad zakupem akumulatora do swojego samochodu, może przyjść nam do głowy, aby wybrać akumulator żelowy. W końcu jest niewielkich rozmiarów i ma dużą odporność nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na mocne przechylenia – brzmi jak kandydat idealny. Owszem, ale tylko na dodatkowe ogniwo, bo jako główny akumulator jego moc będzie zbyt słaba. To znaczy, że nie sprawdzi się on przy tak kluczowym zadaniu, jakim jest uruchomienie rozrusznika. Dlatego jako główne źródło zasilania lepiej wybrać akumulator kwasowo-ołowiowy, AGM czy EFB.
To nie znaczy wcale, że akumulator żelowy jest w samochodzie osobowym bezużyteczny! W dobie samochodów z bardzo zaawansowaną elektroniką i dużym poborem mocy, warto zainwestować w dodatkowe ogniwo. Akumulator żelowy będzie doskonałym rozwiązaniem z uwagi na to, że nie zajmuje wiele miejsca i doskonale służy jako nie tylko kolejne źródło zasilania, ale też magazyn energii. Stosowany jest chętnie w kamperach, samochodach terenowych czy też radiowozach lub karetkach.
Jak dobrać odpowiedni akumulator żelowy?
Grunt to dobrać odpowiedni akumulator żelowy. Co to jednak znaczy? Że nie powinien być on zbyt słaby, aby sprostać zadaniom, jakie przed nim stoją. Moc powinna zostać dobrana indywidualnie do każdego samochodu, bo w takim wypadku nie ma jednego, idealnego rozwiązania. Przy wyborze akumulatora warto także zwrócić uwagę na jego markę – takie akumulatory jak VARTA czy Bosch są na rynku od lat i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników, a także profesjonalnych warsztatów samochodowych. Nowe ogniwo najlepiej zakupić ponadto w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży akumulatorów – dzięki temu wiemy, że było ono odpowiednio przechowywane.
Dobrym miejscem, w którym nie tylko dobierzesz odpowiedni akumulator, ale także umówisz jego montaż, jest Battery Point. Serwis ten ma profesjonalną obsługę, która pomoże rozwikłać wszelkie wątpliwości, a także doradzi, jaki akumulator żelowy sprawdzi się w Twoim samochodzie. Co więcej, po zakupie, można z łatwością umówić się w jednym z salonów partnerskich w całej Polsce – dzięki temu wymiana będzie łatwa i szybka, a na usługę zostanie udzielona gwarancja.
Dodatkowy akumulator – czy jest potrzebny?
Przed kupnem akumulatora żelowego powinniśmy rozważyć, czy dodatkowe źródło zasilania jest potrzebne w naszym samochodzie – warto je mieć, w razie, gdyby główny akumulator uległ uszkodzeniu. Wtedy możemy skorzystać awaryjnie z akumulatora żelowego do podtrzymania systemów elektrycznych i działania komputera pokładowego. Akumulator żelowy to też doskonałe uzupełnienie samochodu terenowego – ci, którzy lubią poszaleć na bezdrożach, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że takie udogodnienia jak dodatkowe reflektory czy wyciągarka mocno obciążają główny akumulator. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, jakie zużycie prądu ma nasz samochód, warto skorzystać z porady profesjonalisty.
Pamiętajmy, akumulator żelowy jest doskonałym rozwiązaniem do samochodu osobowego, ale tylko jako dodatkowe źródło zasilania. Mimo wielu zalet nie radzi sobie z pracą jako główne ogniwo, z uwagi na zbyt małą moc.