LifestyleMotoryzacja

Czym jest silnik Wankla?

Czym jest silnik Wankla?

Przeciętny kierowca wie, że samochody napędzane są silnikami benzynowymi lub dieslami. Spora grupa fanów motoryzacji wie, czym się obie te jednostki od siebie różnią, jakie są ich wady oraz zalety i która bardziej im pasuje. Jak się jednak okazuje, diesel i benzyna to nie jedyne dostępne na rynku silniki. Oprócz nich znaleźć można auta, które napędzane są silnikami Wankla. Czym jest taki rodzaj silnika i czym się konkretnie charakteryzuje?

Czym jest silnik Wankla?

Każdy kierowca wie, jak działa klasyczny silnik benzynowy. Składa się on z cylindrów, do których dostarczana jest mieszanka paliwa i powietrza, która następnie jest spalana, wywołując ruch posuwisty tłoków.
Niemiecki mechanik i konstruktor Felix Wankel doszedł jednak do wniosku, że jest w stanie zaprojektować lepszy silnik niż ten oparty na ruchu posuwistym tłoków. Efektem jego pracy był powstały w roku 1933 roku silnik, który opierał się na zupełnie innej zasadzie działania. Dziś znany jest on pod nazwą silnik Wankla.

Jak działa silnik Wankla?

Czym zatem różni się taki silnik od klasycznego modelu, który znaleźć można w każdym obecnie używanym samochodzie? Wystarczy tylko spojrzeć na przekrój takiego silnika, aby dostrzec, że zasadniczo różni się on od klasycznej benzyny lub diesla. Przede wszystkim oparty jest on na jednej komorze spalania, wewnątrz której obraca się tłok o kształcie przypominającym trójkąt. Co bardzo ważne, wirnik nie obraca się wokoło własnej osi, lecz osadzony jest mimośrodowo.
Jak to konkretnie działa? Obracający się w cylindrze tłok tworzy trzy komory spalania, które znaleźć można w klasycznym silniku. Dzięki ruchowi tłoka powstaje więc w jednym cylindrze komora ssania, pracy i wydechowa. Co ciekawe, wszystkie cykle odbywają się podczas jednego ruchu tłoka.

Zalety silnika Wankla

Skoro już wiadomo, jak wygląda silnik Wankla i jaka jest zasada jego działania, należy się następnie dowiedzieć, jakie są jego najważniejsze zalety. Jakie korzyści uzyskują konstruktorzy i kierowcy, którzy wybiorą samochód z takim silnikiem?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest tu niewielki rozmiar silnika, przez co nie zajmuje on wiele miejsca pod maską. Pozytywnie pływa to na rozłożenie masy pojazdu, a także na jego wagę. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że pomimo małej masy i niewielkiego rozmiaru, taki silnik charakteryzuje się bardzo wysoką mocą. Inne ważne zalety takiej jednostki to prosta konstrukcja, cicha praca, a także bardzo wysoka sprawność.

Czy silnik Wankla ma jakieś wady?

Jak jednak można się domyślić, z jakiegoś powodu silnik ten nie został wprowadzony do szerokiej produkcji i jest jedynie ciekawostką, a nie dostępną ogólnie propozycją.
Zdecydowanie najważniejszą wadą jest dość duża awaryjność takich silników. Cierpią one z powodu nieszczelności komory spalania, co jest powodem powstawania tzw. przedmuchów. Dodatkowo silniki te spalają ogromne ilości paliwa oraz oleju, przez co bardzo łatwo jest je uszkodzić. Warto jeszcze wspomnieć, że emitują one znacznie więcej zanieczyszczeń niż klasyczne silniki.

Udostępnij