Na ulicach naszych miast coraz częściej możemy dostrzec samochody z charakterystyczną, zieloną tablicą rejestracyjną. Zielone tablice rejestracyjne oznaczają pojazdy z napędem ekologicznym. Jednym z rodzajów ekologicznego napędu jest napęd elektryczny. To właśnie samochody z napędem elektrycznym budzą emocje i kontrowersje. Technologia stosowana w samochodach elektrycznych jest jeszcze stosunkowo nieznana. Na jakiej zasadzie działają samochody elektryczne? Gdzie można taki samochód naładować? Ile trwa ładowanie samochodu o napędzie elektrycznym? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Na jakiej zasadzie działa samochód elektryczny?
Zasada działania samochodu o napędzie spalinowym jest dobrze znana. Pierwszym krokiem do wprawienia samochodu w ruch jest zatankowanie paliwa. Paliwo następnie spalane jest w zbiorniku. Wywołane w ten sposób reakcje chemiczne powodują odpowiednio dużą energię. Umożliwia ona poruszenie podzespołów w układzie napędowym samochodu. Jak to się odbywa w samochodzie o napędzie elektrycznym? W bardzo podobny sposób. Największą różnicą jest jednak fakt, iż do poruszania niezbędnych podzespołów używana jest energia elektryczna. W przypadku samochodu elektrycznego odpowiednikiem zatankowania paliwa jest naładowanie baterii.
Gdzie naładować samochód elektryczny?
Ładowanie samochodu elektrycznego może odbywać się na kilka sposobów. Najbardziej popularnym sposobem naładowania samochodu elektrycznego jest skorzystanie z domowej sieci elektrycznej. Samochód elektryczny można naładować z tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Wystarczy do tego odpowiedni przewód z wtyczką, która będzie pasować do gniazda ładowania w samochodzie. Ze względu na specyfikę domowej sieci elektrycznej proces ładowania jest stosunkowo długi. Istnieje sposób na to, żeby czas ładowania samochodu w domu przyśpieszyć. Trzeba jednak zaopatrzyć się w domową stację ładowania określaną też jako wallbox. Koszt wallboxa to około trzy tysiące złotych. Kierowca ma jeszcze do dyspozycji trzecie, najszybsze rozwiązanie. Jest nim skorzystanie z komercyjnych stacji szybkiego ładowania.
Ile trwa ładowanie samochodu?
Czas ładowania samochodu elektrycznego może być zróżnicowany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo ładuje się samochód elektryczny. Długość ładowania jest zależna od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem są parametry baterii, takie jak jej pojemność i stopień rozładowania. Kolejnym czynnikiem jest moc ładowania, jaką możemy uzyskać. W stacjach szybkiego ładowania zazwyczaj znajdziemy ładowarki o mocy 50 kW. Domowy wallbox osiąga moc ładowania około 11 kW. Z domowego gniazdka mamy do dyspozycji moc 2,3 kW. Jak to przełożyć na czas ładowania? Dla samochodów wyposażonych w baterię o mocy 50 kWh czas potrzebny do naładowania będzie najkrótszy w stacji szybkiego ładowania. Bateria taka powinna zostać naładowana w ciągu godziny. W warunkach domowych czas będzie wahał się od około pięciu godzin w przypadku korzystania z wallboxa do nawet dwudziestu dwóch godzin w przypadku korzystania z tradycyjnego gniazdka.