Kierowcy zastanawiają się, czy możliwe jest sprawdzenie aktualności polisy ubezpieczeniowej samochodu, zarówno swojej, jak i innych kierowców. Okazuje się, że można dokonać tego na różne sposoby z wykorzystaniem różnych narzędzi – zwłaszcza tych ogólnodostępnych w Internecie. W dzisiejszym artykule przedstawimy szybki i prosty sposób na sprawdzenie polisy auta przy użyciu jedynie jego numeru rejestracyjnego.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym dotyczącym wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Brak aktualnej polisy może grozić ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ekstremalnych przypadkach, czyli gdy samochód osobowy nie posiada aktywnej polisy przez więcej niż 2 tygodnie, sięgają nawet 6 tysięcy złotych.
Gdzie można sprawdzić OC samochodu?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można sprawdzić kwestię aktywności ubezpieczenia OC. Najpopularniejszymi, a zarazem najprostszymi miejscami, w których można tego dokonać są:
- baza UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) – w niej przechowywane są wszelkie informacje na temat ubezpieczenia wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Wpisując numer rejestracyjny pojazdu, można w szybki i bezpieczny sposób zweryfikować OC danego samochodu,
- baza CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) – zawiera wszelkie potrzebne informacje na temat samochodów, ich właścicieli oraz kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- policja – będąc poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, po wezwaniu policji na miejsce wypadku można poprosić funkcjonariusza o weryfikację stanu OC sprawcy zajścia.
W jakich sytuacjach można sprawdzić aktualność OC?
Tak naprawdę, aktualność polisy OC auta można sprawdzić w każdej chwili i okolicznościach. Należy znać numer rejestracyjny oraz kilka innych informacji odnośnie pojazdu. Jednak najczęściej kierowcy dokonują tych poszukiwań w kilku sytuacjach:
- udział w stłuczce drogowej – kierowcy, którzy spowodowali kolizję często nie są chętni do współpracy, w związku z czym nie chcą dobrowolnie udzielać informacji dotyczącej stanu jego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji można zweryfikować ten stan rzeczy samodzielnie,
- zakup samochodu używanego – kierowcy bardzo często kupują auta z drugiej ręki, dlatego jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy sprawdzić, jest właśnie kwestia ubezpieczenia OC. Brak aktywnej polisy może skutkować obarczeniem wysoką karą finansową,
- daleka podróż – przygotowując się do dalszej podróży samochodowej każdy kierowca powinien dopilnować kwestię aktualności OC, gdyż na drogach krajowych, a także zagranicznych czyhać na niego mogą różne problemy i wyzwania.