Jeśli chcemy, aby samochód posłużył nam jak najdłużej, zachowując przy tym pełną sprawność wszystkich układów, zwróćmy baczną uwagę na utrzymywanie optymalnych obrotów w trakcie jazdy. Ponieważ zarówno za wysokie, jak i za niskie obroty mogą negatywnie wpłynąć na pracę silnika, a w dłuższej perspektywie czasu również i na jego żywotność. Jakie zatem powinny być optymalne obroty silnika benzynowego?
Optymalne obroty silnika benzynowego podczas zmiany biegów
Każdy producent przewiduje dla danego silnika prawidłowe obroty do zmiany biegów, niezależnie od tego, czy są one zmieniane mechanicznie przez kierowcę, czy automatycznie, bez udziału czynnika ludzkiego. Posiadacze silników benzynowych przy zmianie biegów powinni utrzymywać obroty na poziomie 2000 – 3000 obr./min. Jest to bowiem wartość, przy której dana jednostka może spalić odpowiednią ilość paliwa. Ponadto utrzymanie obrotów na odpowiednim poziomie pozwoli na sprawniejsze wykonanie podstawowych manewrów jak ruszanie, czy wyprzedzanie. Przy czym warto pamiętać, że jeśli zmieniamy biegi na wyższe to poziom obrotów powinien delikatnie przekroczyć wartość 3000 obr./min, a gdy zmieniamy biegi na niższe dobrze by było, aby obroty oscylowały wokół wartości 2000 obr./min.
Optymalne obroty, a ekonomiczna jazda
Chcąc chronić środowisko naturalne i jednocześnie oszczędzać paliwo, warto zapoznać się z zasadami ekonomicznej jazdy. Utrzymanie odpowiednich obrotów silnika benzynowego to jeden z warunków, jaki należy spełnić, aby zmniejszyć zużycie paliwa w trakcie codziennego korzystania z samochodu. Co ważne, przy ekonomicznej jeździe można zredukować spalanie paliwa nawet o 15% i jest to na tyle duża wartość, że na pewno będzie odczuwalna podczas planowania miesięcznego budżetu. Jakie zatem powinny być optymalne obroty silnika benzynowego w trakcie ekonomicznej jazdy? Jednostka benzynowa najlepiej pracuje, gdy obroty są stale utrzymywane na poziomie 2000-3000 obr./min, a jazda przebiega płynnie bez gwałtownego przyspieszania i hamowania. Przy ekonomicznej jeździe ważne jest też, aby zmieniać biegi w odpowiednim momencie, czyli nie za wcześnie i nie późno, tak żeby silnik nie męczył się jazdą na za wysokim lub na za niskim biegu.
Maksymalne obroty silnika benzynowego
Maksymalne obroty silnika benzynowego zazwyczaj osiąga się podczas jazdy z dużą prędkością na przykład na autostradzie. W zależności od modelu samochodu i rodzaju zamontowanej w nim jednostki maksymalne obroty mogą wynieść nawet do 8500 obr./min. Jednak by odpowiednio eksploatować silnik, nie zaleca się częstej jazdy na maksymalnych obrotach. Tym bardziej że jazda na dużych obrotach, to także wysokie i nieekonomiczne spalanie, dlatego warto zostawiać sobie tę możliwość na sytuacje awaryjne, kiedy trzeba nagle i mocno przyspieszyć, aby wykonać manewr wyprzedzania.
Podsumowując, dobrze jest zwracać uwagę na wysokość obrotów podczas jazdy autem, a już szczególnie w trakcie zmiany biegów. Ponieważ jeśli jazda na optymalnych obrotach wejdzie nam w nawyk, to nie tylko będziemy mogli dłużej cieszyć się sprawnym silnikiem, ale i zaoszczędzimy sporo pieniędzy na ekonomicznej jeździe.